קונג פו מאת יואנה בליקמן ודן רוברט להיאני

 

כוראוגרפיה ופרפורמנס : יואנה בליקמן

ווידאו: דן רוברט להיאני

סאונד: דן רוברט להיאני

ליווי ויעוץ: שרון בלבן ורובי אדלמן

משך העבודה: 27 דקות

 

היצירה נוצרה מתוך שיתוף פעולה  בין האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל ומחול שלם. היא הוצגה כבכורה בשבוע המחול הבינלאומי ב2015, ולאחר מכן בפסטיבל בפסטיבל Experimentica בChapter Arts Centerקרדיף, אנגליה,  בDock 11, במסגרת הפסטיבל של מחול שלם Mash Dance Berlin, בברלין ותוצג בפסטיבל Neu Now באמסטרדם בספטמבר הבא. 

ביצירתם המשותפת של דן ויואנה, דן מחליט להחזיר חומרי ווידאו חובבנים של תחרויות קונג פו מילדותה של יואנה. סרטים אלה צולמו על ידי אביה במצלמת 8 מילימטר והומרו לפורמט דיגיטלי. יואנה, כיום רקדנית, מנסה להתכתב עם אותם חומרים תיעודיים. בניסיון זה, היא אוספת זכרונות גופניים ורגשיים מהעבר ומייצרת הקשרים חדשים דרך ידע תנועתי חדש שבו היא מעורה. העובדה שהגוף שלה אינו זה של ילדה אלא של אישה מערערת על אפשר להעתקה או לביצוע מושלם של יוניסון. פער זה הינו התחלה של החקירתה של דן ויואנה בעבודתם.

 כתבה במגזין לאמנות פורטפוליו: http://byfar.co.il/archives/85986

לינק לטריילר: https://vimeo.com/154633665

 

יואנה בליקמן נולדה בפריז. היא רקדנית, פרפורמרית וצלמת שעלתה לארץ לפני 9 שנים ומתגוררת כיום בירושלים. מגיל צעיר למדה בליקמן קונג פו אצל המאסטרית הסינית שנג קסיאו יאן. בהגיעה לגיל ההתבגרות היא עזבה את עולם הקונג פו והחלה להתעניין בצילום. תחילה כדוגמנית בניסיונות צילומיים שהייתה מביימת בעצמה בעזרת צלמים שונים, ויותר מאוחר בצידה השני של המצלמה כצלמת.

לאחר שסיימה את לימודי התיכון שלה בהתמחות בספרות ובהיסטוריה של האומנות, פנתה בליקמן ללימודי משחק, כשכבר הייתה מעורה בתחום הפרפורמנס. תוך כדי לימודי משחק החלה לגלות בליקמן עיניין הולך וגובר בשיעורי תנועה שהיו חלק מתכנית הלימודים, מה שהוביל אותה להמשיך את מחקרה דרך מדיום המחול העכשווי והיצירה הכוראוגרפית. היא רקדה שנתיים בבית ספר למחול "הקבוצה ביפו" ולאחר מכן סיימה תואר ראשון באקדמיה למוסיקה ולמחול כבוגרת "המסלול לכוראוגרפיה" בהנחית ענת שמגר.

בתקופה האחרונה, יוצרת בליקמן חיבורים בין מחקרה בצילום לבין עבודתה עם הגוף. היא מציגה את עבודותיה בפסטיבלי רבים בישראל ובעולם נמצאת כיום ברזידנסי במרכז מחול שלם.